İlk Yardım
Trend Paylaşım

Kazazedenin Analizi

İlk Tespit ve Analiz
Kazazedenin değerlendirmesini yaparken amacımız kazazedenin hayati fonksiyonlarında düzgün mü?, Acil müdahaleye gerek var mı?, Solunum var mı?, Kaza zedenin bilinci açık mı? gibi sorulara cevap aramaktır.

Değerlendirme Esnasında İlk Yardımcı ;
• Kazazedenin ilk analizi sesli uyarılarda bulunarak ve hafifçe omzuna dokunarak yapılmalıdır.Örneğin kaza gerçekleşmiş bir bayan yerde yatıyor ilk yapmanız gereken yavaşça omzuna dürtme tarzında dokunum “Hanım Efendi Bugün Günlerden Ne?, Doğum Tarihinizi Biliyor musunuz?, Hanım Efendi Adınız Nedir?” gibi sorular yönelterek bilincinin açık olup olmadığını tespit ediyorsunuz.

• Kazazedenin bilinci yerinde değil ve koma halindeyse ilk olarak en hızlı şekilde 112 ( bir bir iki) ambulans aranıp kaza yerine sağlık ekibi istenmeli.Daha sonra ağız içi ve atar damar kontrol edilerek nefes alış verişi kontrol ediniz.Ağız içi solunumu engelleyecek şeyler varsa solunum yolunu açınız.

• Soluk yolu açıldığında direk olarak solunum tespitlerine başlayınız.Solunumu analiz edebilmek için 3 adım uygulamanız gerekir bunlar:
Bak : Kazazedenin gövdesine bakacak şekilde kafamızı yan çevirip kazazedenin ağzına doğru yaklaşıyoruz.
Dinle : Kulağımızı ağzına yaklaştırdığımız vakit nefes alış verişini duymak için ortamdaki bütün sesleri kafamızın içinde kısıp kazazedeye yöneliyoruz.
Hisset : Solunum var ise yüzümüze vuracak sıcak nefes kendini bize hissettirecektir.

Peki Ya Solunum Yoksa
Eğer kazazedeyi analiz yapıp solunumun olmadığını kanaat getirirseniz.Vakit Kaybetmeden TEMEL YAŞAM DESTEĞİNE başlanmalıdır.

Bütün denetimler sonucu eğer kazazedenin bilinci kapalı fakat solunumu var ise kazazede yan çevrilerek iyileşme (koma) pozisyonuna alınmalı ardından ikinci analiz aşamasına geçilmedilir.Aşağıdaki görselde iyileşme (koma) pozisyonunu görüyorsunuz.

İkinci Analiz Aşaması

İkinci Analiz : 
• Kazazedenin ikinci analiz aşamasında hastanın ; bilinci, vücut ısısı ve vücut rengi yönünden analiz edilmeli ve olası bir yaralanma olup olmadığının tespiti yapılmalıdır.Eğer kazazedenin bilinci açık ve bizimle konuşacak düzeyde ise ona kişisel sorular sorarak ne tür bir ilk yardıma ihtiyacı var öğrenebilirsiniz.İkinci analiz aşaması tamamlandıktan sonra kazazedeye uygulanacak ilk yardım yöntemi seçilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okuman Gerekenler

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün